E-kniha: Homílie II

Názov: E-kniha: Homílie II

Autor: Miron Keruľ-Kmec

Počet strán: 214

Väzba: mäkká väzba
Jazyk: slovenský jazyk

Zdarma poštovné od objednávky nad 30€!

Môžeme doručiť do:
15.4.2024
Položka bola vypredaná…
Okamžite na stiahnutie
Kód: 306
Značka: FILOKALIA
€9,90
Kategória: Príklady a Príhovory
Položka bola vypredaná…

 

Úvod

 

Dnešné ohlasovanie Božieho slova stavia do popredia jeden druh kázne – homíliu. Toto stanovisko potvrdzuje aj Druhý vatikánsky kon­cil, keď v čl. 52 Konštitúcie o posvätnej liturgii vyhlásil: „Veľmi sa odporúča homília ako súčasť samej liturgie; v nej sa cez liturgický rok vysvetľujú z posvätného textu tajomstvá viery a zásady kresťanského života.“ Inštrukcia Inter Oecumenici, v čl. 53 vysvetľuje, akú homí­liu majú na mysli konciloví otcovia: „Pod homíliou sa rozumie vyjsť zo svätého textu, urobiť vysvetlenie buď s aspektu čítaného Svätého písma, alebo iného textu..., majúc pritom pred očami aj slávené mys­térium aj zvláštne potreby poslucháčov.“ Homília je teda najplnšou formou kázne.

Slovo homília znamená familiárny rozhovor. Asi taký, aký viedol vzkriesený Pán s učeníkmi na ceste do Emauzy: „Zhovárali sa o všet­kom, čo sa prihodilo“ (Sk 24, 14).

Dostáva sa nám do rúk druhý zväzok homílií od Mirona Ke­ruľ-Kmeca, známeho svojimi homíliámi a zbierkami príkladov vy­daných nielen tlačou, ale uverejnených aj na internete (PRAMENE – www.homily-service.sk). Autor v nich citlivo rozoberá hodnoty dnešného života a zrozumiteľnou formuláciou právd ich aplikuje na naliehavé otázky moderného človeka a jeho problémy. K tomu pridal svoje rečnícke nadanie, odvahu a vernosť pravde Evanjelia a Cirkvi.

Nech nám tieto homílie pomôžu nanovo pochopiť „tajomstvá viery a zásady kresťanského života“.

 

František Dancák

Späť do obchodu