Izák Sýrsky (Ninivský) 3

Názov: Izák Sýrsky (Ninivský)

Asketické homílie 3. zbierka

Perly, ktoré nám ponúkajú spisy Izáka z Ninive, sú mnohé a životodarné. Niektoré jeho stránky boli skutočným balzamom na rany mnohých mužov a žien všetkých čias. Izák je tiež zvestovateľom nádeje v srdci krehkosti: v ére veľkých politických a náboženských otrasov dokázal v záhyboch tej neistej a nepokojnej histórie – nie veľmi odlišnej od našej – vidieť odraz istej nádeje. Izák, jednoduchý mních, zvolený za biskupa v Ninive a po piatich mesiacoch rezignoval, aby sa vrátil k životu pustovníkov, bol duchovným otcom v najhlbšom zmysle slova, nielen pre tých pár učeníkov, ktorí počúvali jeho učenie, ale aj pre mníchov a kresťanov v každej situácii a všetkých generácií, až do našich dní: muž skúšaný Božou milosťou, vierou, ktorý je schopný odpúšťať, okúsil všetko, samé srdca Boha a nástojčivo hlásajúc lásku k milosrdenstvu. Tu publikované dielo je teda treťou zbierkou Izákovho korpusu, ktorý by sme chceli predstaviť čitateľskej verejnosti.

Autor:  Karol Marian Pástor

Počet strán: 205

Väzba: mäkká väzba
Jazyk: slovenský jazyk

Zdarma poštovné od objednávky nad 30€!

Môžeme doručiť do:
22.7.2024
Skladom (>5 ks)
Kód: 348
Značka: FILOKALIA
€24,90 –12 % €21,90
Kategória: Karol Marian Pástor
Screen Shot 03 21 24 at 09.51 PM
€24,90 –12 %

POPIS TRETIA ZBIERKA

Knižná publikácia Asketické homílie, tretia zbierka ‒ obsahuje donedávna neznámu Tretiu zbierku duchovných homílií Izáka Sýrskeho, tohto velikána sýrskej kresťanskej literatúry. Izák Ninivský bol duchovným otcom a učiteľom duchovného života v najhlbšom zmysle slova. Človek skúšaný Božou milosťou, ktorý okúsil sladkosť odpustenia, je schopný vzbudzovať vieru tým, že poukazuje na stvorenie, ktoré vzdychá v samom srdci Boha. Izák nástojčivo hlása Božiu lásku a milosrdenstvo, ktoré sám zakúsil a ohlasuje ho nám všetkým. Jeho vplyv na mníšsky život je badateľný aj dnes, v našej dobe sa stal čítaný a obľúbený rovnako a možno i viac ako predtým. Ba môžeme hovoriť aj o jeho mimoriadnej blízkosti voči tým, ktorí prijímajú jeho ponaučenia. Pre svoju oddanosť pustovníckemu životu, sa mu dostalo od Boha ‒ dar viesť a učiť iných.

Táto zbierka obsahuje sedemnásť homílií, ktoré sa celé zachovali len v jednom rukopise, ktorý sa našťastie našiel koncom minulého storočia v Teheráne, a boli len nedávno publikované. Ponúkajú úžasné meditácie o duchovnom živote, modlitbe, vynikajúce kontemplácie božského poznania, ohnivé modlitby a rozjímanie nad tajomstvami božskej lásky a milosrdenstva.

Vo vášnivom jazyku, ktorým sa náš autor vyznačuje, si ho budú môcť tí, ktorí už jeho myšlienky poznajú, vychutnať v nových a predsa vždy verných podobách. Pre ostatných bude toto čítanie príležitosťou spoznať nového spoločníka na svojej duchovnej a životnej ceste.

 „Neexistuje žiadne správanie, ktoré by bolo schopné vytiahnuť myšlienky z tohto sveta a ochrániť ich pred zakopnutiami, ktoré sa v ňom vyskytujú, ako rozjímanie o Bohu. Táto práca je ťažká, ale úžasná a tiež ľahká a sladká. [...] Zaoberaj sa hojnými modlitbami: Nepretržité modlitby sú nepretržitou meditáciou o Bohu“ (Homília 3, 1).

Späť do obchodu